בניית אתר על בסיס תבנית

כל מי שנחשף לראשונה לעולם בניית האתרים יבין עד מהרה שעומדות בפניו שתי אפשרויות לבניית קונספט של אתר אינטרנט: האחת היא בניית אתר תבניתי והשנייה היא אתר בפיתוח אישי. שני הקונספטים האלו יובילו לתוצאה אחת והיא אתר אינטרנט המשרת את המטרה העיקרית והיא נוכחות ברשת, אולם בבחינת הקונספטים לעומק, הולכת ומתחדדת דילמה שבה יתחבטו כל לקוח וכל בונה אתרים מקצועי אשר מטרתו היא מעבר לבניית אתר אינטרנט, בניית אתר אינטרנט מתאים ללקוח העומד מולו.

בניית אתרים - להיות או לא להיות, השאלה היא איך !


מהיי-טק לסטיילינג אישי
השבוע הייתי בהרצאה מעניינת שהעלתה בי נקודות רבות למחשבה. את ההרצאה העבירה בחורה צעירה בשנות השלושים לחייה אשר תיארה את המהפך הגדול בקריירה שלה בשנה האחרונה ואת ההתמודדות שלה עם השלכות השינוי. לאחר הצגה קצרה של הצעירה, הבנתי שמדובר בבוגרת היי-טק אשר החליטה לעשות תפנית בקריירה ולהפוך להיות סטייליסטית אישית.

לאחר שהציגה את עצמה החלה הבחורה לדבר על קידום העסק שלה ועל ההתקדמות בעולם הסטיילינג האישי. את התהליך שילבה הצעירה בתיאור עולם הסטיילינג הנמצא בחיתוליו בארץ ואת מעט הלקוחות המבינים את המשמעות ואת החשיבות של התאמת הסטייל האישי שלהם בעבודה, בלימודים ובחברה. אותי היא שכנעה אבל מה עם כל השאר? ברור שהתשובה החד משמעית לשאלת קידום עסק נישה שכזה הוא אינטרנט! אינטרנט! אינטרנט.

ככל שההרצאה התקדמה ותיארה את אופי עבודתה של הסטייליסטית האישית, גלגלי החשיבה של מוח בונה האתרים שבי מיד החלו לפעול והניעו את גל המחשבות על אודות סוג אתר האינטרנט המתאים ביותר לקידום העסק של הצעירה. ככל שהתעמקתי יותר במחשבה, גברה בי הדילמה באשר לקונספט הראוי לאתר אשר יכול לסייע לסטייליסטית המוכשרת והמקצועית לקדם את העסק שלה. באיזה סוג אתר עליה לבחור האם באתר תבניתי או באתר מותאם אישית?


אז מה יש לנו? קונספטואליות בבניית אתרים
כל מי שנחשף לראשונה לעולם בניית האתרים יבין עד מהרה שעומדות בפניו שתי אפשרויות לבניית קונספט של אתר אינטרנט: האחת היא בניית אתר תבניתי והשנייה היא אתר בפיתוח אישי. שני הקונספטים האלו יובילו לתוצאה אחת והיא אתר אינטרנט המשרת את המטרה העיקרית והיא נוכחות ברשת, אולם בבחינת הקונספטים לעומק, הולכת ומתחדדת דילמה שבה יתחבטו כל לקוח וכל בונה אתרים מקצועי אשר מטרתו היא מעבר לבניית אתר אינטרנט, בניית אתר אינטרנט מתאים ללקוח העומד מולו.

בחירה של תבנית או בחירה אישית?
אתר תבניתי כפי שמרמזת ההגדרה הוא אתר שמקורו בתבנית קיימת ומובנית מראש. האתר של הלקוח נבנה על תשתית עיצובית קיימת המתאימה למערכות ניהול תוכן, והשינויים  האישיים הנעשים בו הם בעיצוב הלוגו, בהתקנת כפתורים המותאמים אישית,  בבחירת הצבעים ובתכני האתר בהתאם לעסק של הלקוח. שינוי נוסף וחשוב  באתר תבניתי יש הוא האפשרות להוספת באנר עליון המותאם אישית.

צורה נוספת של אתרים תבניתיים היא אתרי תבנית מתקדמים יותר המאפשרים לבצע עיצוב שונה על אותה תבנית. תבנית כזו מאפשרת יותר גמישות בהתאמת האתר ללקוח תחת מגבלות מסוימות.

אתר תבניתי מתקדם מאפשר להגיע לתוצאות ברמה גבוהה ביותר אשר מקרבות את רמת האתר לרמת אתר בפיתוח אישי אשר נבנה מלכתחילה בהתאם למידות הלקוח.

אתר בפיתוח אישי הוא אתר הנבנה באופן מיוחד ללקוח ומתחשב ברצונותיו, באופי העסק ובאופי הלקוח. את עיצוב האתר ואת הגרפיקה שלו יכול בונה האתרים לבנות מאפס ולשלב אלמנטים עיצוביים המאופיינים על פי טעמו האישי ובהתאם לסגנון העסק של הלקוח בשיתוף מלא שלו בתהליך.

קונספט תבניתי או פיתוח אישי - אחד מול אחד
הדילמה בבחירה שבין בניית אתר תבניתי לבין בניית אתר בפיתוח אישי היא מורכבת ומהווה נחלת חלקם של כל בעלי עסקים המבקשים לבנות אתר אשר יציג את העסק שלהם ויהווה נדבך חשוב באסטרטגיה השיווקית של העסק. כל קונספט של בניית אתרים כולל יתרונות וחסרונות רבים אשר מקשים על הבחירה. הפרמטרים המרכיבים את הדילמה הם רבים וכוללים בין היתר את עלות בניית האתר, את הזמן הנדרש לפיתוח את השפעת האתר על ביצועי העסק וכדומה.

אתר תבניתי זול משמעותית מאתר בפיתוח אישי ואינו מצריך זמן עבודה רב. הלקוח יכול לבחור מתוך תבניות קיימות ולא להתחבט בסוגיות עיצוביות ומיוחדות. הקלות מאפשרת לבעל עסק חדש "לבדוק את השוק" ברשת הווירטואלית ולבחון את כדאיות ההשקעה.

לעומת אתר תבנית, אתר בפיתוח אישי דורש אפיון מאפס ומצריך למידה והכרת של העסק, של השוק ושל המתחרים. בניית הגרפיקה מהתחלה מצריכה תקציב גדול ולוח זמנים גמיש על מנת לסיים את העבודה על הצד הטוב ביותר. בקונספט של אתר בפיתוח אישי יש מקום לביטוי של בעל העסק ואפשרות קידום האתר במנועי החיפוש ניתנת להגדרה.

יתרונות מול חסרונות להנעת הדילמה, למה לבחור באתר בפיתוח אישי?

 • אחד היתרונות הבולטים שבקונספט אתר בפיתוח אישי על פני אתר תבניתי הוא בייחודיות של האתר. בעוד שהעיצוב הבסיסי של אתר תבניתי יכול להיות מוצע למגוון רחב של לקוחות, אתר בפיתוח אישי נבנה במיוחד בעבור הלקוח והעיצובים הגראפיים שבו לא ייראו בשום אתר אחר.
 • יתרון בולט נוסף הוא העובדה שבאתר בפיתוח אישי יכול הלקוח לבחור את נושא האתר ולהכניס בו אלמנטים אישיים רבים אשר יאפיינו את בית העסק ואת אופי בעל העסק, לעומת זאת, באתר תבניתי לרוב לא יהיה לבעל העסק מקום לשנות את המבנה והעיצוב של האתר ולתת לו נופך אישי בנוסף למגבלת זכויות היוצרים הקיימת עבור התבנית ואינה מאפשרת ביצוע שינויים מהותיים בעיצוב ובאלמנטים המרכיבים את האתר.
 
דוגמה 1דוגמה 2דוגמה 3
 

למה לבחור באתר תבניתי?
לעומת בניית אתר בפיתוח אישי, יתרון בולט וחשוב לא פחות בקונספט של אתר תבניתי הוא נושא התקציב ולוח הזמנים. עסקים חדשים או עסקים המעוניינים בתקופת ניסיון, יכולים לבחור בבניית אתר תבניתי בתקציב נמוך אשר יעלה לאוויר במהירות.
במידה והבחירה היא באתר תבניתי, יוכל הלקוח ליהנות מיתרונות רבים.

 • גמישות גבוהה יותר לעריכת שינויים באתר התבניתי המתקדם על פני אתר תבניתי רגיל.
 • סיכויים גבוהים יותר להגיע לרמת עיצוב של אתר בפיתוח אישי שעולה הרבה יותר מכיוון שגם באתר שנבנה מהתחלה בעיצוב אישי, סביר שהשלד הבסיסי של האתר יהיה סטנדרטי ויכיל חלק עליון, חלק תחתון, מרכז המחולק לשניים ואזור תוכן בשאר האתר.
 • יכולת להוסיף אלמנטים שלא קיימים בתבנית האתר (לרוב ילווה בתוספת תשלום). 
 • אפשרות להתאים קובץ PSD  באופן אישי ללקוח מה שיאפשר ללקוח לשנות ולעצב את הקובץ לפי סגנונו האישי.
 • אפשרות לעצב ולשנות את העיצובים והצבעים באתר.

אחד החסרונות הבולטים שבאתר תבניתי הוא שכל תוספת ושינוי המבוצעות על תבנית האתר כרוכות בעלויות שיכולות להסתכם בסכומים שישתוו לסכומים הנדרשים באתר הפיתוח אישי הנבנה מהתחלה.

חשוב להדגיש: אתר תבניתי הוא אינו אתר בעל מראה אחיד, אלא אתר המכיל התאמות מותאמות ללקוחות בתוך התבנית כמו: שינוי  הבאנרים, שינוי  צבעי האתר, CSS  ועוד. גם אתרים תבניתיים ניתנים להתאמה ללקוח ברמה גבוהה ביותר ולכן גם אתר תבניתי יכול לכלול אלמנטים אישיים .

דוגמה 1דוגמה 2דוגמה 3
 

על סטיילינג אישי וחיות אחרות...
בעודי מקשיב להרצאתה של הסטייליסטית האישית, אני מתחבט בדילמה לגבי סוג האתר שיכול לקדם אותה באופן הטוב ביותר. ברור שבנטרול של אלמנטים כלכליים או לוחות זמנים, האופציה הטובה ביותר היא בניית אתר בפיתוח אישי מכיוון שהיתרונות שבאתר כזה עולים משמעותית על החסרונות שבו, אבל איך בכל זאת אוכל לתת את האסמכתא הסופית לפתרון הדילמה? נבחן את הדוגמא של הסטייליסטית ונבדוק את התאמת האתר אליה.

אז אתר תבניתי?!
הסטייליסטית האישית היא אדם פרטי שרק עושה את צעדיו הראשונים בשוק ולכן התקציב המוצע לאסטרטגיות שיווקיות ובכללן בניית אתר אינטרנט בשלב זה הוא מוגבל. בנוסף, עקב חוסר המידע לגבי השפעות אתר אינטרנט על הצלחת העסק, לא כדאי ללכת להתחיל בגדול וליצור אתר בפיתוח אישי הגוזל זמן וכסף אלא להתחיל בקטן , להקים אתר תבניתי ולראות כיצד הוא משפיע על תנועת הלקוחות והמיצוב של הסטייליסטית בעולם הסטיילינג האישי שיש לזכור שגם הוא בחיתוליו. אם כן, המסקנה היא שכדאי לסטייליסטית להתנסות בשלב הראשון באתר תבניתי אבל.... יש אלמנטים נוספים שיש לקחת בחשבון.

או אתר בפיתוח אישי!?
ליבת העבודה של הסטייליסטית היא להתאים סטיילינג באופן אישי ללקוח. האם סטייליסטית יכולה להרשות לעצמה אתר אינטרנט ללא סטיילינג אישי? האם כדאי שאתר האינטרנט אשר מציג את אופי העסק והעבודות של הסטייליסטית יהיה חסר המגע האישי והטעם האישי של אשת המקצוע? בניית אתר בפיתוח אישי תסייע לסטייליסטית להביע את טעמה האישי ולתת נגיעה אומנותית לאתר. דווקא בגלל היות העסק של הסטייליסטית חדש, אתר בפיתוח אישי יכול לסייע לה בבניית לוגו אישי לבית העסק ובקביעת עקרונות עיצוביים אשר ילוו את בית העסק גם בעולם האמיתי ולא רק בעולם הווירטואלי.

מה דעתכם? איזה אתם ממליצים לסטייליסטית לבנות? עיצוב מותאם אישי או עיצוב  תבניתי, למה? ספרו לנו על ניסיונכם האישי, איזה סוג אתר בניתם ומהי מסקנתכם? ומה באשר לבעלי מקצוע כמו רואה חשבון, עו"ד או מאמן אישי. על איזה סוג  אתר  כדאי להמליץ להם?? אנו מתחבטים בתשובה , נשמח לשמוע המלצות ורעיונות.

אם כן, מה יהווה יותר יתרונות עבור הלקוח? אתר תבניתי או אתר בפיתוח אישי? אכן דילמה שסביר להניח שכל בונה אתרים מקצועי נתקל בה.

המלצה שלי: כמו בחיים האמיתיים, כך גם בבניית אתר. כאשר אתם, לדוגמה, שוכרים חנות, אם יש לכם תקציב תשכרו חנות גדולה, ואם התקציב אינו מאפשר תיאלצו לשכור חנות קטנה יותר. אך ברור כי גודל החנות אינו משפיע על הרווחים. גם חנות קטנה יכולה  להיות רווחית ולהניב רווחים גדולים.

 

החלטתם לבנות אתר תבניתי, איך תבחרו את החברה הטובה ביותר?
לפני שאתם בוחרים  בונה אתרים יש לברר את הפרטים הבאים:

 • מה נקבל תמורת המחיר? אתר תבניתי עם עיצוב שמוצע לעוד עשרות לקוחות או שלד עם עיצוב המתאים ככל הניתן לאתר המבוקש.
 • האם תבנית האתר עומדת בתקן ואין בה שגיאות.
 • האם קיימת גמישות לשינוי והוספת אלמנטים עיצוביים אשר יתאימו לרצונות הלקוח? 
 • יש לבקש לראות דוגמאות של אתרים אשר נבנו על השלד התבניתי המבוקש.


טיפים והמלצות לסיכום
לפני שאתם בוחרים את סוג האתר, כדאי להתייעץ עם בונה אתרים שאנחנו סומכים עליו, להסביר לי את מגוון השיקולים שמנחים אותנו ולמצוא ביחד את הפתרון הטוב ביותר.

אחרי שסיימתם לבנות את האתר, חשוב למצוא איש מקצוע מיומן בתחום קידום אתרים ופרסום בגוגל, שידע איך לשווק היטב את האתר, להגביר את התנועה ולמרב את הרווחים.